GIZ Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (GIZ ORF-EE)

Iako je energija veoma cijenjeni resurs  širom svijeta, ona se često rasipa u Jugoistočnoj Evropi. To ima negativne ekonomske, socijalne i ekološke posljedice. U isto vrijeme, zemlje Jugoistočne Evrope prepoznaju sve veći značaj energije i njen uticaj na održivost na nacionalnom nivou. Svaka od ovih zemalja je u procesu pristupanja EU. U tom kontekstu, one su usvojile ciljeve evropskih politika za zaštitu klime I  energije. Zemlje Jugoistočne Evrope dijele mnoštvo kulturnih i strukturnih karakteristika, što stvara ogroman potencijal za jačanje regionalnih mreža za razmjene znanja i iskustava u cilju zajedničkog razvoja.

GIZ (Njemačka razvojna saradnja) i njen Otvoreni regionalni fond – Energetska efikasnost (ORF-EE) podržava regionalnu saradnju među interesnim grupama koje su u stanju da doprinesu reformskim procesima usmjerenim ka sprovođenju nacionalnih ciljeva vezanim za energetsku efikasnost u svojim zemljama.

GIZ ORF-EE podržava nacionalna ministarstva nadležna za energetska pitanja, koja zajednički rade u okviru Koordinacione grupe za energetsku efikasnost Energetske zajednice u praćenju svojih Nacionalnih akcionih planova za energetsku efikasnost. Detaljne informacije možete pronaći u sekciji Monitoring Verification Platform (MVP).

Inicijativa Mreže škola za političke studije u Jugoistočnoj Evropi ka javnom i političkom dijalogu o održivom korišćenju  energije je direktno podržana od strane GIZ ORF-EE. To je pomoglo jačanju političke volje za reformskim procesima, pa su tako  u Crnoj Gori i Srbiji 2012. godine po prvi put u obje zemlje, održane parlamentarna saslušanja u  parlamentarnim odborima  koji se bave pitanjima energetske efikasnosti. Političke i javne rasprave na ovu temu postaju sve značajnije. Detaljne informacije možete pronaći u sekciji Public Dialogue Initiative (PDI).

GIZ ORF-EE promoviše Mrežu za energetski efikasne glavne gradove Jugoistočne Evrope, čiji su članovi gradovi Zagreb, Sarajevo, Podgorica, Skoplje i Tirana (uz podršku njemačkog grada “uzora” Freiburg-a). Svi gradovi partneri su se obavezali na ciljeve evropskog Sporazuma gradonačelnika koji se odnose na energiju i klimatske promjene. U aprilu 2012. gradonačelnici svih gradova partnera potpisali su sporazum u Sarajevu kojim se bliže reguliše njihova saradnja. Detaljne informacije možete pronaći u sekciji Network of energy efficient Capital Cities (NEECC).