U cilju povećanja obaviještenosti građana o mjerama energetske efikasnosti, u okviru projekta “Energetska efikasnost u Crnoj Gori” (MEEP) snimljen je dokumentarni film o dosadašnjoj realizaciji i ostvarenim rezultatima samog projekta u zdravstvenim i vaspitno-obrazovnim objektima. Za snimanje dokumentarnog filma odabrani su objekti JU Osnovna škola “Boško Buha” u Pljevljima i JZU Opšta bolnica Berane. Svjetska banka je finansijski podržala snimanje ovog filma.

Značaj MEEP-a je vidljiv, ako uzmemo u obzir činjenicu da se u obrazovnim i zdravstvenim objektima, zbog lošeg stanja u kome se nalaze, energija troši na neefikasan način. Očigledan primjer gore navedenog je Osnovna škola “Boško Buha” u Pljevljima, koja ima značajnu potrošnju energije, u gradu u kome temperatura tokom zime dostiže i 20 stepeni ispod nule, a na taj način se ne stvaraju povoljni uslovi za boravak nastavnog osoblja i učenika.  Prije projekta “Energetska efikasnost u Crnoj Gori” u Osnovnu školu “Boško Buha” u Pljevljima, nije bilo značajnijih ulaganja, još od izgradnje ovog objekta 1956. Nastavno osoblje, ali i đaci bili su svjesni uslova u kojima se njihova škola nalazi.

U okviru MEEP-a obezbjeđena su značajna sredstva za poboljšanje energetskih karakteristika objekta Osnovne škole “Boško Buha”. Nakon izvedenih radova, otvaranja renoviranog školskog objekta i početka nove školske godine (1. septembar 2010. godine), nastavno osoblje i učenici su dobili sasvim nov objekat u pogledu energetske efikasnosti, koji će u značajnoj mjeri smanjiti potrošnju, istovremeno kreirajući, neuporedivo bolje uslove za boravak u njemu. Prema riječima zamjenika direktora Blaža čepića, grijanje prostorija je znatno bolje, a potrošnja energije i uglja je značajno smanjena. Zahvaljujući realizaciji MEEP-a, učenici Osnovne škole “Boško Buha” su svjesni činjenice da se sada, u obnovljenom objektu, mogu upotpunosti posvetiti sticanju novih znanja. Na opšte zadovoljstvo svih učenika, započelo je novo poglavlje Osnovne škole “Boško Buha”.

Prije realizacije MEEP-a, u dosta sličnoj situaciji se nalazio i objekat JZU Opšta bolnica Berane. Naime, mnoge stvari na objektu u pogledu energetske efikasnosti nisu funkcionisale na valjan način, što su mogli da primjete zaposleni, ali i pacijenti. Troškovi grijanja su bili jako visoki zbog niskih temperatura i loših izolacija, a uslovi za rad medicinskog osoblja bili su otežani. U porodilištu u kome su boravile majke, prostorije nisu bile dovoljno zagrijane. Međutim, MEEP je omogućio rekonstrukciju objekta u pogledu energetske efikasnosti. Prema riječima člana tehničkog osoblja, samom zamjenom 30 manjih bojlera sa jednim velikim, ostvarena je značajna ušteda u potrošnji energije. Nakon završetka radova, uslovi boravka u ovom objektu su u značajnoj mjeri poboljšani. Pacijenti izražavaju svoje zadovoljstvo ostvarenim rezultatom, a medicinsko osoblje sa većim entuzijazmom prilazi obavljanju svakodnevnih obaveza. Kada je riječ o porodilištu, projekat “Energetska efikasnost u Crnoj Gori” je omogućio da se i najmlađi stanovnici opština Berane, Andrijevica i Plav upoznaju sa prednostima i značajem energetske efikasnosti.

Projekti ove vrste u značajnoj mjeri doprinose uštedi energije u adaptiranim objektima, kao i smanjivanju zagađivanja životne sredine, na opšte zadovoljstvo svih korisnika i građana Crne Gore.

Dokumentarni film o mjerama energetske efikasnosti koje su, u okviru projekta “Energetska efikasnost u Crnoj Gori”, sprovedene u Osnovnoj školi “Boško Buha” i Opštoj bolnici Berane, možete pogledati ovdje.

Ostale filmove, u okviru ovog projekta, možete pogledati u video galeriji projekta.