Sporazum kojim je osnovana Energetska zajednica je potpisan u oktobru 2005. godine u Atini (Grčka). Sporazume je stupio je na snagu 1. jula 2006. godine. Misija Energetske zajednice je širenje unutrašnjeg energetskog tržišta Evropske unije na jugoistočnu Evropu i šire, na bazi obavezujućeg pravnog okvira. Na ovaj način Energetska zajednica obezbjeđuje stabilan investicioni ambijent zasnovan na vladavini prava i povezuje ugovorne strane sa Evropskom unijom. Kroz svoje aktivnosti, Energetska zajednica doprinosi bezbjednosti snabdijevanja energijom u Evropi.

Strane potpisnice sporazuma su Evropska unija, sa jedne, i zemlje članice, sa druge strane (Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, BJR Makedonija, Crna Gora, Srbija i UNMIK). Moldavija je postala punopravna članica 1. maja 2010. godine, a Ukrajina je zvanično pristupila Energetskoj zajednici 1. februara 2011. godine.

Snažan institucionalni okvir čine Ministarski savjet (Ministerial Council), Stalna grupa na visokom nivou (Permanent High Level Group), Regulatorni odbor (Regulatory Board), četiri Foruma (Fora) i Sekretarijat (Secretariat).

Radna grupa za energetsku efikasnost

U skladu sa članom 35 Sporazuma, Energetska zajednica može da usvoji mjere u cilju podsticanja energetske efikasnosti. U decembru 2007. godine, Ministarski savjet Energetske zajednice donio je odluku da osnuje Radna grupu koja će baviti pitanjima energetske efikasnosti.

Ministarski savjet je u decembru 2007. godine, povjerio Radnoj grupi mandat da izradi operativni plan za pitanja energetske efikasnosti u ugovornim stranama Energetske zajednice. Rad Radne grupe je definisan mandatom koji dodjeljuje Ministarski savjet i trajanje mandata Radne grupe je unaprijed određeno. Radna grupa za energetsku efikasnost Energetske zajednice postala je operativna u januaru 2008, u početnim mandatom od godinu i po dana. U junu 2009, Ministarski savjet je produžio mandat Radne grupe za period jul 2009 – decembar 2010. Od januara 2011, Rana grupa za energetsku efikasnost djeluje u okviru trećeg mandata, za period januar 2011 – decembar 2011.

Obaveze u oblasti energetske efikasnosti

Obavezujuće transponovanje pravnog okvira Evropske za oblast energetske efikasnosti predstavlja  dalekosežan i složen proces. Na osnovu tri Odluke Ministarskog savjeta, koje su usvojene u decembru 2009., septembru 2010. i oktobru 2011. godine, sljedeće direktive o energetskoj efikasnosti su postale obavezne za ugovorne strane.

  1. Direktiva 2006/32/EC o efikasnom krajnjem korišćenju energije i energetskim uslugama;
  2. Direktiva 2010/31/EU o energetskim karakteristikama zgrada;
  3. Direktiva 2010/30/EU o označavanju proizvoda koji imaju uticaj na potrošnju energije i skup implementirajućih direktiva.

Više informacija o radu Energetske zajednice i Radne grupe za energetsku efikasnost možete pronaći na zvaničnom sajtu www.energy-community.org.