Ministarstvo energetike i rudarstva je u saradnji sa Inženjerskom komorom, 9. jula 2024.godine, organizovalo stručnu radionicu na temu “Primjena propisa u oblasti energetske efikasnosti zgrada”.
Radionica je održana u hibridnom formatu, u hotelu Voco u Podgorici, u učešće je uzelo više od 500 učesnika, članova Inženjerske komore i predstavnika zainteresovane stručne javnosti.
Cilj radionice bio je upoznavanje stručne javnosti sa novim propisima u oblasti energetske efikasnosti zgrada koji su nedavno usvojeni, a to su:
- Pravilnik o minimalnim zahtjevima energetske efikasnosti zgrada (“Službeni list Crne Gore“, br. 47/2024, od 20.5.2024.godine), koji uvodi novije i strože zahtjeve za izgradnju objekata u Crnoj Gori, uz definisanje metodologije proračuna energetskih karakteristika zgrada koja je implementirana u nacionalni softver (MEEC),
- Pravilnik o sertifikovanju energetskih karakteristika zgrada (“Službeni list Crne Gore“, br. 47/2024, od 20.5.2024.godine), kojim je prvi put u Crnoj Gori uređen postupak izdavanja energetskog sertifikata (“pasoša”) za zgrade.
Radionica je bila prilika da se stručna javnost upozna sa novinama koje će usvojeni propisi donijeti kada je u pitanju gradnja objekata u Crnoj Gori, kako bi bili spremni za njihovu primjenu.
Predstavnici Ministarstva energetike i rudarstva, nadležnog za oblast energetske efikasnosti a koje je pripremilo navedene propise u saradnji Ministarstvom prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, je pozvalo sve učesnike da daju svoj doprinos u implementaciji, kako bi se oblast izgradnje objekata dodatno unaprijedila odnosno kako bi energetska efikasnost bila uvažena na odgovarajući način u svim fazama gradnje, a što bi na kraju rezultiralo izdavanjem sertifikata o energetskim karakteristikama zgrade.
Ministarstvo je, osim propisa, pripremilo i softver za proračun energetskih karakteristika zgrada koji je besplatan i dostupan svim učesnicima u procesu građenja objekata. Podrška za razvoj ovog softvera je obezbijeđena u okviru projekta “Program energetske efikasnosti u javnim zgradama (EEPPB)”, koji Ministarstvo sprovodi u saradnji sa Njemačkom razvojnom bankom (KfW). Softver je nazvan MEEC (Montenegrin Energy Efficiency Certification) i za njegov razvoj je zadužen njemački institut za građevinsku fiziku Fraunhofer IBP iz Štutgarta i dostupan je na sajtu www.meec.me.
Ideja je da se kroz primjenu namjenski razvijenog softvera, prilagođenog crnogorskim uslovima, inženjerima olakša proces proračuna kako građevinske fizike, tako i energetskih potreba objekta, a koji su ključni za određivanje nivoa energetske efikasnosti objekta.
Učesnici radionice su pokazali visok stepen zainteresovanosti za temu u diskusiji koja je uslijedila nakon dijela za prezentaciju. Konkretna pitanja i predlozi učesnika su od strane Ministarstva prepoznata kao veoma korisna za dalji razvoj u ovoj oblasti i preduzimanje konkretnih narednih koraka.
Takođe, na radionici je predstavljen i projekat 1Future, u kojem je Inženjerska komora Crne Gore jedna od 18 partnerskih institucija uključenih u njegovu realizaciju. Cilj ovog projekta je unapređenje kurikuluma na fakultetima, kako bi se, već u ranoj fazi obrazovanja, povećala svijest o klimatskim promjenama i održivosti. S obzirom na to da su ekonomski i društveni razvoj usko povezani sa klimatskim promjenama i održivošću, projekat je osmišljen da unaprijedi obrazovanje u ovim ključnim oblastima, pripremajući studente za izazove budućnosti.
Prezentacije: