Učenici OŠ “Njegoš” u Kotoru uživaće u kompletno rekonstruisanoj i energetski efikasnoj školi, zahvaljujući projektu „Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama (PEEPB)” koji finansira KfW i EU kroz zajam i bespovratna sredstva uz državni doprinos same Crne Gore. Projekat vrijedan 60 miliona eura sprovodi Ministarstvo energetike i rudarstva Crne Gore.
Renoviranu školu su obišli ministar energetike i rudarstva Saša Mujović i ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović. Pored škole u Kotoru, u prvoj fazi projekta rekonstruisane su i škole “25. maj” u Tuzima, kao i Srednja ekonomsko ugostiteljska škola u Nikšiću.
„Ovo je zajednički program dva ministarstva. Ideja nam je da zaista napravimo ono što često volimo reći, od škole topli dom. Sa druge strane, želimo da ukažemo djacima na značaj energetske efikasnosti. Mislim da je uzrast osnovaca „najplodnije tlo“ da se usvoje neki principi energetske efikasnosti,”istakao je Mujović.
“U pitanju je projekat koji realizuje Ministarstvo energetike i rudarstva u saradnji sa KfW bankom. Osim ovog objekta, u prethodnoj fazi je izvršena potpuna rekonstrukcija Ekonomsko- ugostiteljske škole u Nikšiću, kao i Gimnazije „25.maj“ u Tuzima. Vrijednost projekta za sve tri škole je 5.8 miliona eura. Kada je u pitanju Osnovna škola „Njegoš“, vrijednost završenih radova je 1.9 miliona eura.”izjavila je Jakšić Stojanović,
Njemačka je jedan od glavnih donatora u Crnoj Gori. Do sada, Vlada Republike Njemačke je podržala zemlju sa 780 miliona eura. Crna Gora je prva zemlja Balkana u kojoj smo realizovali projekte iz oblasti energetske efikasnosti, naša prva iskustva i učenja. Mi iz KfWa se radujemo daljem razvoju programa „Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama“ i ostajemo pouzdan partner crnogorskog naroda i Vlade,” istakao je Željko Uljarević iz KfW-a.
U prethodne dvije faze projekta, Crna Gora je rekonstruisala čak 36 objekata. Ukupna ušteda energije tada ostvarena iznosi 61 odsto u odnosu na prethodno stanje. Kroz ovakve projekte Crna Gora demonstrira svoju lidersku poziciju u regionu kada je riječ o posvećenosti dekarbonizaciji i Zelenoj Agendi. Crna Gora je jedina država Zapadnog Balkana koja je cilj za smanjenje emisije ugljen dioksida od 30 odsto ostvarila u 2015. godini. Usljed toga, definisan je novi cilj od 35 odsto do 2035 godine.