a snagu će uskoro stupiti novi pravilnici koji se odnose na uspostavljanje zahtjeva eko dizajna izvora svjetlosti i zasebnih predspojnih sprava , te označavanje njihove energetske efikasnosti, saopšteno je na okruglom stolu koji je na tu temu organizovan 11. marta 2022. godine u Privrednoj komori.
Riječ je o propisima u kojima su sadržane najnovije evropske regulative, a koji stavljaju van snage prethodna rješenja iz ove oblasti.
Aleksa Ćulafić, Direktorat za energetku i energetsku efikasnost, Ministarstvo kapitalnih investicija kazao je da je početak primjene pravilnika kojim se propisuju tehnički zahtjevi eko dizajna izvora svjetlosti predviđen za 1. jun 2022. godine.
On je takođe istakao da će od 1. juna 2024. godine na tržištu biti zabranjeno i stavljanje halogenih izvor svjetlosti tipa HL G9, G4 i GY6.35.
– Od 1. januara 2025. godine na tržište se mogu stavljati samo LED i OLED izvori svjetlosti sa mrežnim napajanjem sa vrijednošću SVM (mjera stroboskopske vidljivosti) manjom od 0,4 pri punom opterećenju (osim za izvore svjetlosti namijenjene za upotrebu na otvorenom, u industrijskim primjenama ili drugim primjenama u kojima norme za osvjetljavanje dopuštaju vrijednost indeksa prikaza boje CRI < 80)- kazao je on.
Ćulafić je naveo da se ovaj pravilnik neće primjenjivati na: fluorescentne izvore svjetlosti T5 sa dva podnoška i snage P ≤ 13 W, elektronske ekrane, izvore svjetlosti za spektroskopiju i fotometrijske primjene; zasebne predspojne sprave na biciklima i drugim nemotorizovanim vozilima;te izvore svjetlosti koji se posebno ispituju i odobravaju za upotrebu, te onim koji se odnose za saobraćajnu signalizaciju, snimanje i projekciju slike; scensku rasvjetu i dr.
Kao neke od razloga za donošenje nove regulative (EU) 2019/2020 on je istakao prednosti ažuriranja zahtjeva za rasvjetne proizvode i pojednostavljenja zahtjeva koji se primjenjuju na rasvjetne proizvode, posebno uvođenjem jedinstvenog propisa za tu skupinu proizvoda; ekološki aspekt izvora svjetlosti, te procjenjenu godišnju uštedu finalne energije za 2030. godinu od 41,9 TWh.
Ćulafić je kazao da se drugi pravilnik odnosi na zahtjeve u pogledu označavanja energetske efikasnosti i pružanja dodatnih informacija za izvore svjetlosti sa ili bez integrisane predspojne sprave.
Prema njegovim riječima, izvore svjetlosti koji su obilježeni oznakama energetske efikasnosti u skladu sa prethodnim pravilnikom, dobavljači odnosno distributeri treba da, do 1. januara 2023. godine, obilježe oznakama energetske efikasnosti u skladu sa novim pravilnikom.
– Ovaj pravilnik se ne primjenjuje na: elektronske ekrane; izvore svjetlosti u kuhinjskim napama; proizvodima na baterijsko napajanje; svjetlosti na biciklima i drugim nemotorizovanim vozilima- kazao je Ćulafić.
Tokom okruglog stola kojim je moderirala Milena Rmuš, sekretarka OU komunalne privrede u PKCG, privrednike je interesovalo da li uspostavljeni mehanizmi kontrole u ovoj oblasti . Oni su ukazali i na potrebu da se organizuje okrugli sto sa tržišnom inspekcijom na temu njihove zaštite od nelojalne konkurencije.