Uklanjanje uređaja koji troše značajno više električne energije nego što je potrebno, proces je u koji je Evropska unija krenula još 2012. godine. Kao država koja je u procesu pristupanja EU, Crna Gora ima obavezu, ali i odgovornost da primjenjuje direktive i najbolju praksu država članica EU.
Ministarstvo kapitalnih investicija je, po osnovu Zakona o efikasnom korišćenju energije, u proteklom periodu donijelo čitav set propisa kojima se uređuje označavanje energetske efikasnosti i eko dizajn različitih grupa proizvoda, a koji su harmonizovani sa relevantnim propisima EU. Cilj je da se shodno praksi EU u Crnoj Gori uredi stavljanje na tržište proizvoda koji utiču na potrošnju energije
U cilju uspješne primjene usvojenih propisa, u Upravi za inspekcijske poslove je, 08.02.2022. godine, održan sastanak između predstavnika tržišne inspekcije i predstavnika Direktorata za energetiku i energetsku efikasnost Ministarstva kapitalnih investicija, a povodom organizovanja pojačanog nadzora klima uređaja na tržištu sa aspekta energetske efikasnosti i eko dizajna.
Na sastanku se govorilo o činjenici da se na tržište Crne Gore još stavljaju u promet konvencionalni (on/off) klima uređaji, koji nisu usaglašeni sa tehničkim zahtjevima propisanim Pravilnikom o tehničkim zahtjevima eko dizajna za uređaje za klimatizaciju i sobne ventilatore i Pravilnikom o označavanju energetske efikasnosti uređaja za klimatizaciju.
Zaključeno je da je neophodno pripremiti ček liste i druga neophodna uputstva za proračune određenih parametara, kako bi inspektori biti efikasniji prilikom nadzora. S tim u vezi, uz pregled dokumenata koji prate proizvod, i to tehničke specifikacije i oznake energetske efikasnosti, vršiće se pregled tehničke dokumentacije u skladu sa propisanim tehničkim zahtjevima.
Ocijenjeno je da Uprava za inspekcijske poslove i Ministarstvo kapitalnih insvesticija ostvaruju dobru saradnju, a sve u cilju isporuke isključivo onih proizvoda na tržištu Crne Gore, koji su usaglašeni sa tehničkim zahtjevima usvojenih podzakonskih akata.