Privredna komora Crne Gore i Ministarstvo ekonomije organizovali su 9. maja 2019. okrugli sto na temu „Uspostavljanje zahtjeva eko dizajna za uređaje za zagrijavanje prostora i vode”.
Pomenutom sastanku prisustvovali su predstavnici Privredne komore, Ministarstva ekonomije, privrednici na čije poslovanje se odnose pravilnici koji su bili tema skupa, ko i predstavnici drugih organa i organizacija.
U uvodnom dijelu sastanka, Milena Rmuš, sekretarka Koordinacionog odbora za energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine, upoznala je prisutne sa ciljem skupa. Rmuš je naglasila da je Privredna komora i u prethodnom periodu bila uključena u proces upoznavanja privrednika sa uvođenjem zahtjeva za označavanje energetske efikasnosti uređaja i eko dizajna proizvoda koji utiču na potrošnju energije i sa sličnim aktivnostima će nastaviti i u narednom periodu.
Marko Radulović, generalni direktor Direktorata za energetiku i energetsku efikasnost, napomenuo je da su uređaji koji su predmet okruglog stola široko zastupljeni i naglasio značaj uključivanja privrednika, sa ciljem kvalitetne pripreme i primjene pomenutih propisa. Radulović je naglasio i da se u junu ove godine očekuje usvajanje pet propisa, a da će njihova primjena biti u odložena u skladu sa potrebama privrede.
Takođe, do kraja 2019. godine je planirano usvajanje dva propisa kojim se uređuje označavanje energetske efikasnosti uređaja za zagrijavanje prostora i vode. Time će biti zaokruženo pravno uređenje stavljanja na tržište ovih proizvoda – naglasio je Radulović.
Božidar Pavlović, načelnik u direkciji za energetsku efikasnost predstavio je zakonodavni okvir sa fokusom na zahtjeve EU koji se odnose na stavljanja na tržište/u upotrebu proizvoda koji utiču na potrošnju energije. Govoreći o eko dizajnu, on je podsjetio da je riječ o skupu uslova koji mora da ispunjava proizvod koji utiče na potrošnju energije u pogledu zaštite životne sredine u periodu koji obuhvata proces njegovog nastanka, upotrebe i stavljanja van upotrebe.
U nastavku, Pavlović je detaljnije prezentovao zahtjeve eko dizajna koji su utvrđeni u 5 propisa iz oblasti termotehnike, koji su pripremljeni u formi nacrta, i to:
- Pravilnik o tehničkim zahtjevima eko dizajna za uređaje za grijanje prostora i kombinovane uređaje za grijanje,
- Pravilnik o tehničkim zahtjevima eko dizajna za kotlove na čvrsta goriva,
- Pravilnik o tehničkim zahtjevima eko dizajna za uređaje za lokalno grijanje prostora,
- Pravilnik o tehničkim zahtjevima eko dizajna za uređaje za lokalno zagrijavanje prostora na čvrsto gorivo,
- Pravilnik o tehničkim zahtjevima eko dizajna za uređaje za zagrijavanje vode i rezervoare za skladištenje tople vode.
Struktura samih nacrta pravilnika je slična i odgovora strukturi EU regulativa. U normativnom dijelu propisa se: uvode ključni pojmovi neophodni za razumijevanje propisa, definiše područje primjene odnosno izuzeci od primjene, definiše odložena primjena i faze uvođenja pojedinih zahtjeva i definiše procedura ocjene i provjere usaglašenosti.
U drugom dijelu propisa koji je koncipiran u formi priloga uvode se konkretni zahtjevi vezani za eko dizajn uređaja zavisno od grupe proizvoda, a koji se mogu odnositi na:
- Zahtjeve za sezonsku energetsku efikasnost grijanja prostora;
- Zahtjeve za sezonsku energetsku efikasnost procesa zagrijavanja vode;
- Zahtjeve za emisije;
- Zahtjeve u pogledu jačine zvuka (nivoa buke);
- Zahtjeve za informacijama o proizvodu.
Kratka informacija o predstavljenim propisima je dostupna sa sljedećeg linka.
Tekstovi nacrta propisa su dostupni na sljedećem linka.
Prezentacija propisa se može preuzeti sa sljedećeg linka.