U periodu 21-22. januar 2019. godine Agencija za zaštitu prirode i životne sredine u saradnji sa UNIDO-om organizovala je radionicu „Kigali amandman na Montrealski protokol o supstancama koje oštećuju ozonski omotač”, a koja predstavlja dio aktivnosti projekta „Aktivnosti na smanjenju potrošnje hidro-fluoro-ugljeničnih (HFC) supstanci “.
Cilj radionice je bio da se učesnicima predstavi Kigali amandman koji je Skupština Crne Gore, Zakonom o potvrđivanju Amandmana na Montrealski protokol o supstancama koje oštećuju ozonski omotač, usvojila na sjednici održanoj 28. decembra 2018. godine.
Učesnici radionice su bili predstavnici Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva ekonomije, Instituta za standardizaciju Crne Gore, Uprave za inspekcijske poslove, Uprave carina, Centra za stručno obrazovanje, Privredne komore, Inženjerske komore, kao i predstavnici firmi iz sektora klimatizacije i hlađenja.
Tokom radionice učesnici su upoznati sa opštim aspektima Kigali amandmana čiji glavni cilj je smanjenje potrošnje HFC supstanci, politikama za njegovu implementaciju, kao i benefitima koji su rezultat implementacije različitih politika. Učesnici su takođe imali prilike da se upoznaju sa dostupnim tehnologijama u procesu smanjenja potrošnje HFC supstanci, alternativnim rashladnim fluidima sa niskim GWP potencijalom u različitim sektorima hlađenja i klimatizacije, kao i sigurnosnim standardima u ovoj oblasti. Posebna pažnja je posvećena aktivnostima Agencije za zaštitu prirode i životne sredine po pitanju pripreme za realizaciju obaveza iz Kigali amandmana kao i vezanih obaveza koje Crnu Goru čekaju kroz proces pristupanja EU i implementacije tzv. F-gas regulative o florovanim gasovima.
Ono što je novina Kigali amandmana je da problem smanjenja HFC supstanci ne posmatra izolovano već insistira i na povećanju energetske efikasnosti tehnologija koje koriste ova rashladna sredstva. Stoga su predstavnici Ministarstva ekonomije/Direktorat za energetsku efikasnost iskoristili predmetnu radionicu da predstave status transpozicije EU propisa o eko dizajnu i energetskom označavanju proizvoda koji utiču na potrošnju energije a kojim su obuhvaćene i tehnologije u oblasti klimatizacije, grijanja i hlađenja.
Pored predstavnika iz Crne Gore na radionici su učestvovali i UNIDO konsultanti: Berdn Kaltenbrunner i Nataša Kočova, kao i Marino Grozdek, profesor na Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, Hrvatske, koji su kroz prezentacije iskustava i primjera dobre prakse, kao i kroz diskusiju sa učesnicima radionice ukazali na aktivnosti i radnje koje će doprinijeti implementaciji propisa u Crnoj Gori i realizaciji preuzetih međunarodnih obaveza.